Tuurit-Tuurit Armeenias

Armeeniasse rahvusvahelisele folkloorfestivalile minemise organiseerimine ja ettevalmistused algasid Pärnu rahvatantsurühmas Tuurit-Tuuritis tavapäraselt aegsasti ehk juba aasta alguses. Otsus just Armeeniasse minna tuli üsna üksmeelselt, sest kaks aastat tagasi Gruusias analoogsel festivalil osalemine jättis väga head mälestused ja tekitas soovi külastada võimalusel ka naaberriike. 

Festivali “Autumn Jerevan” raames toimus 4 – 9. oktoobril Armeenia pealinna Jerevani erinevates osades kokku 3 kontserti. Festivalil osales üle 20 kollektiivi ligi 450 tantsija ja muusikuga Armeeniast, Gruusiast, Iraanist, ja lisaks siis Tuurit-Tuurit Eestist. Ilmad olid sellel ajal Jerevanis väga soojad (päeval ligi +25 kraadi) ning suurem osa festivalist toimus vabas õhus. Saades teada, et oleme Eestist, oli reaktsioon alati väga positiivne ja tunnustav. Kui esimese kontserdi kestel plaksutati meie tantsudele viisakalt kaasa, siis alates teisest kontserdist meie esinemist juba oodati ning toetati seda valjuhäälselt ja aktiivselt. See oli ülimalt sümpaatne. Pealtvaatajate positiivset suhtumist ja toetust väljendas ka Tuurit-Tuuritile festivalil omistatud preemiad “Parim esineja” ja “Publiku lemmik”!        

Armeenias viibitud aja sisse mahtus ka mitu päeva pealinna Jerevani ja Armeenia eri piirkondadega tutvumiseks. Armeenia on mägine maa ja eestlase pilgu jaoks on loodus väga huvitav, igalt poolt paistavad mäetipud, mägikarjamaad ja tasandikud. Aga rohelust oli oktoobris näha vähe, seda jagus ainult hoolitsetud linnaparkidesse ning jõgede ja järvede äärsetesse orgudesse. Kuigi Armeenia riik on natuke väiksem kui Eesti, elab seal umbes 3 miljonit inimest ja pealinn Jerevan on nn miljonilinn.

Armeenia ajalugu on ülimalt kirev ja pikk, kuid kahjuks ka kannatusterohke. Jerevani peetakse maailma vanimaks linnaks sünnidaatumiga 782 eKr. Praegu Türgi territooriumil asuvat Ararati mäge peavad armeenlased siiani enda omaks. Ararati mäge on mainitud ka piiblis – Noa laev jäi pärast veeuputust just sellele kuulsale mäele pidama.

Armeenia on ka maailma vanim kristlik riik ja vanade kirikute ning kloostrite üle tuntakse suurt uhkust. Need on tõesti iidsed ja imposantsed oma kaunilt nikerdatud kivisammaste ja ristikividega ning hämarate võlvlagedega. Kristlus on Armeenia kultuuri lahutamatu osa, kuigi elatakse ju praktiliselt ümbritsetuna islamimaadest- Aserbaidžaan, Iraan ja Türgi.

Toidu ja joogikultuur sisaldas elamusi erinevatest liharoogadest ja grillitud köögiviljadest, lavashist, headest kohalikest veinidest ja loomulikult tuntud Armeenia konjakist. Puuvilju müüdi tihti otse tänaval ööpäev läbi. Hinnad olid igal pool samuti väga soodsad. Lisaks tundus, et armeenlased on oma uue valitsusega väga rahul kuna elukeskkond ja majandus on hakanud paremuse poole liikuma – ehitatakse ja remonditakse teid ning näiteks Jerevani kesklinn on täis uusi hooneid ja ehitusplatse.

Armeenlased on lõunamaa mägilaste kohta ootamatult vaiksed, viisakad, intelligentsed ja sõbralikud inimesed. Ei mingit pealekäimist, lärmamist ega tänaval varrukast kinni võtmist. Mulje Armeeniast jäi väga positiivne just tänu kohatud inimestele. Erinevad turismikohad, mida külastasime, olid turvalised – korrakaitsjad olid pidevalt nähtaval ning ka öises Jerevanis võis rahumeeli jalutada ning sõbralike kohalike käest näiteks koduteed hotelli küsida.

Rahvusvahelistel rahvatantsu festivalidel osalemine on kindlasti oluline kultuurivahetuse võimalus. Rahvatantsijad on ju koduriigi ja -linna saadikud, kelle käitumine, suhtlemisoskus, aga ka tantsuoskus ja rahvariiete kandmise kunst on näitajad, mille põhjal kujuneb korraldajariigi inimeste ja teiste osalevate riikide tantsijate mulje ja arusaam Eestist, meie inimestest ja kultuurist. Samas saime ka ise tundma õppida Armeenia kultuuri, inimesi ja loodust ning need kogemused endaga Eestisse kaasa võtta.

Kokkuvõtteks võime kinnitada, et Armeenia on looduskaunis, rikkaliku ajaloo ja kultuuriga kiiresti arenev riik sõbralike ja meeldivate inimestega ning Eestist tulnule taskukohaste hindadega. Oleme tänulikud ka Kultuurkapitali Pärnumaa ekspertgrupile, kes meie kauget reisi toetas.